Delicious

Dostupné na DVD

Režie: Tammy-Riley Smith; Hudba a produkce: Michael Price
Hrají: Louise Brealey, Nico Rogner, Adrian Scarborough a Sheila Hancock.

Možná to je nespravedlivé, označovat Delicious za „romantickou komedii“, ale ano – je tam spousta vtipných chvil hodných smíchu a také jakási forma romantiky, ale je to pojato jen lehce a nekonvenčně. Delicious je mnohem vážnější, než se na první pohled zdá…

delicious1

Diváka zastaví a přinutí zamyslet se nad důležitostí života a jeho velkých a přesto jednoduchých potěšení. Je to také film o ztracených duších, o postavách,co se náhodně srazily na ulicích a o malých pokojíčcích uprostřed moderního Londýna.

Jako Stella zde Louise Brealey nese největší emocionální zátěž filmu, a jak se situace vyvíjí, přeskakuje od lehkého humoru k obranné zranitelnosti.

Stella je bulimička, uvězněná v nebezpečném vztahu s jídlem a pitím, která se záměrně vyhýbá vytváření přímých citových vazeb s ostatními (v nejvíce emocionálně vypjaté scéně filmu, Louise zobrazila Stellin odpor k sobě samé tak výjimečně, že se to stává nepříjemným ke sledování).

Co ji postupně donutí k přehodnocení jejího životního stylu je příchod nového souseda do horního patra domu. Jacque v podání Nica Rogerse je ctižádostivý kuchař přicházející z Paříže hledat práci – alespoň tak svůj příjezd vysvětluje. Je to neuvěřitelně nadaný kuchař (četné záběry přípravy pokrmů jsou vrcholem filmu a potenciálně nebezpečné v porovnání s obsahem vaší lednice a prázdným žaludkem), který nedokáže pochopit Stellin postoj k jídlu.

Následuje něco, co spíše než jako romantická komedie působí jako vynucené, lehce směšné otevírání Stelliných očí ku světu a divům chutí luxusních pokrmů. Když začíná tato skvostná sekvence, film má oddychovější styl, zatímco temnější nota nadále hraje pod povrchem a jak Brealey, tak Rogner přecházejí z hněvu k cukrkandlové zamilovanosti.

Nastává věrohodný konflikt mezi oběma hlavními postavami, které se rozchází v úhlech pohledu, ale docházejí k vzájemnému porozumění. Delicious režírovala (občasně, ale velmi efektivně) Tammy Riley-Smith, jež k práci použila reálné lokace v městských zástavbách, aby filmu dodala punc reálnosti – především mezinárodní stanice London St. Johnson Pancras zde má prostor předvádět svou nádhernou architekturu. A samozřejmě nesmí chybět výborný výběr písní a hřejivý, zpěvavý hudební doprovod Michaela Price. Delicious je zábavné, kompaktní dílo, které plyne mezi žánry a tématy vtipným, dojemným, hořkosladkým a občas až vyzývavým stylem. To je samo o sobě obdivuhodné, neboť vaše očekávání se neustále mění až po – a včetně – patřičně protichůdného finále, které dokazuje, že pravé opaky se opravdu často přitahují.

Zdroj: Sherlockology

Překlad: Kate & Storm

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Recenze se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s